اینورتر جوشکاری چیست؟

اینورتر جوشکاری چیست

اینورتر جوشکاری چیست؟

اینورتر جوشکاری چیست و چگونه کار می کند؟

جوشکاران حرفه ای و فقط کسانی که دوست دارند کاری را در خانه با کمک جوش انجام دهند، نسبتاً اخیراً این فرصت را پیدا کردند که کار خود را تا حد زیادی تسهیل کنند. اینورترهای جوشکاری در فروش ظاهر شده اند که به شما امکان می دهد جهشی کیفی در جوشکاری الکتریکی داشته باشید.

کافی است ترانسفورماتورها و یکسو کننده های جوشکاری سنگین را که قبلاً تولید شده بودند به یاد بیاوریم. در موارد دیگر، وزن اینورتر جوشکاری یک مرتبه کمتر از هر دستگاه جوشکاری دیگری است و این به میزان قابل توجهی بهره وری جوش را افزایش می دهد.

اینورترهای جوشکاری مدرنترین دستگاههای جوشکاری هستند که در حال حاضر تقریباً به طور کامل جایگزین ترانسفورماتورها، یکسو کننده ها و ژنراتورهای جوشکاری کلاسیک می شوند.

عملکرد محصول

جریان متناوب از شبکه مصرف کننده، با فرکانس 50 هرتز، به یکسو کننده عرضه می شود.

جریان اصلاح شده توسط یک فیلتر صاف می شود، سپس جریان مستقیم حاصل توسط یک اینورتر با استفاده از ترانزیستورهای ویژه با فرکانس سوئیچینگ بسیار بالا به جریان متناوب، اما در فرکانس بالای 20-50 کیلوهرتز تبدیل می شود.

سپس ولتاژ متناوب فرکانس بالا به 70-90 ولت کاهش می یابد و بر این اساس قدرت جریان به 100-200 A مورد نیاز برای جوشکاری افزایش می یابد.

فرکانس بالا راه حل فنی اصلی است که امکان دستیابی به مزایای عظیم اینورتر جوشکاری را در مقایسه با سایر منابع قدرت قوس جوشکاری فراهم می کند.

توضیحات اینورتر جوشکاری

در دستگاه جوش اینورتر، قدرت جریان جوش به مقدار مورد نظر با تبدیل جریان های فرکانس بالا به دست می آید، نه با تبدیل EMF در یک سیم پیچ القایی، همانطور که در ماشین های ترانسفورماتور اتفاق می افتد. دگرگونی های اولیه جریان های الکتریکی امکان استفاده از ترانسفورماتور با ابعاد بسیار کوچک را فراهم می کند.

به عنوان مثال، برای دریافت جریان جوش 160 آمپر در یک اینورتر، ترانسفورماتور با وزن 250 گرم کافی است و در دستگاه های جوشکاری معمولی، ترانسفورماتور مسی با وزن 18 کیلوگرم مورد نیاز است.

مزایا و معایب اینورتر جوشکاری

مزیت اصلی اینورتر حداقل وزن است. علاوه بر این، قابلیت استفاده از هر دو الکترود AC و DC برای جوشکاری. آنچه در جوشکاری فلزات غیر آهنی و چدن اهمیت دارد.

دستگاه جوش اینورتر دارای طیف گسترده ای از تنظیم جریان جوش است. این امکان استفاده از جوشکاری قوس آرگون را با یک الکترود غیر مصرفی فراهم می کند.

از جمله معایب اینورترهای جوشکاری می توان به هزینه بالا (2-3 برابر بیشتر از ترانسفورماتورها) اشاره کرد. مانند هر وسیله الکترونیکی، اینورترها از گرد و غبار می ترسند، بنابراین سازندگان توصیه می کنند دستگاه را حداقل دو بار در سال باز کنید و گرد و غبار را پاک کنید. اگر او در یک سایت ساخت و ساز یا تولید کار می کند، بیشتر وقت ها کثیف می شود. و مانند هر لوازم الکترونیکی، اینورترهای جوشکاری سرما را دوست ندارند.

بنابراین در دمای زیر 15- درجه سانتیگراد، بسته به اینکه سازنده از چه قطعاتی استفاده کرده است، عملکرد اینورتر در همه موارد امکان پذیر نیست. بنابراین در چنین شرایطی باید به مشخصات اعلام شده توسط سازنده نگاه کرد.

و یک چیز دیگر، طول هر یک از کابل های جوش هنگام اتصال دستگاه جوش نباید بیشتر از 2.5 متر باشد، بلکه فقط باید به آن عادت کنید.

وظایف این ابزار:

علاوه بر این، هر اینورتر وظایف زیر را دارد: “شروع داغ” (استارت داغ) برای احتراق الکترود، حداکثر مقدار جریان تامین می شود، “ضد چسبندگی” در صورت اتصال کوتاه، جریان جوشکاری به یک کاهش می یابد. حداقل، که از چسبیدن الکترود هنگام تماس با قطعه کار جلوگیری می کند، “نیروی قوس”  برای جلوگیری از چسبیدن در لحظه جدا شدن قطره فلز، جریان به مقدار بهینه افزایش می یابد.

 

کیفیت و راحتی جوش

جوشکاری قوس الکتریکی یک کار مسئولیت پذیر است. برای انجام آن، جوشکار باید تجربه عملی کافی و دانش تئوری داشته باشد. اینورترهای جوشکاری فرآیند را ساده کرده و بسیاری از مشکلات پیش آمده را حل کرده اند.

اولین مشکلی که حل شد اشتعال قوس بود. برای ترانسفورماتورهای جوشکاری قدیمی، ولتاژ خروجی متناسب با ولتاژ ورودی است. ولتاژ پایین رایج در شبکه های ما احتراق قوس را ممکن نمی کند، الکترود شروع به “چسبیدن” می کند.

هنگامی که جریان ترانسفورماتور اضافه می شود، برعکس، فلز “سوخته” می شود. دستگاه اینورترهای جوشکاری به گونه ای است که ولتاژ خروجی به ولتاژ ورودی بستگی ندارد و جریان جوش تنظیم شده بدون توجه به ولتاژ شبکه بدون تغییر نگه داشته می شود. اینورترها از “چسبیدن” الکترودها جلوگیری می کنند و به راحتی یک قوس پایدار ایجاد می کنند.

هنگام کار با دستگاه های معمولی، می توان فلز را سوزاند. این به دلیل این است که آنها مقدار مورد نیاز جریان جوش را به خوبی نگه نمی دارند و به ولتاژ شبکه بستگی دارد.

هنگامی که فلز “سوخته می شود”، جوش ضعیف می شود، سوراخ ها و پوسته ها در آن ایجاد می شود. با “سوزاندن” درز نیز ضعیف می شود. در اینورتر جوش، جریان توسط یک پتانسیومتر با توجه به مقیاس جریان جوش تنظیم می شود و بدون تغییر باقی می ماند.

برای یک جوشکار تازه کار دشوار است که یاد بگیرد چگونه قوس را نگه دارد. پس از تشکیل قوس، شیب حدود 15 درجه به الکترود داده می شود و باید نسبت به اتصال قطعات جابجا شود. شیب می تواند در جهت حرکت الکترود یا در جهت مخالف باشد. همراه با حرکت طولی باید به صورت عمود بر درز حرکت داده شود. مربوط به این طول قوس است.

انواع الکترودها

انواع اصلی الکترودها برای کار با قوس کوتاه طراحی شده اند. بنابراین لازم است دائماً الکترود را در جهت عمود حرکت داد تا حدود دو قطر آن از الکترود تا قطعات جوش داده شود.

اینورترهای جوشکاری می توانند جریان انتخاب شده را به شدت حفظ کنند و علاوه بر این، ثابت است. این عوامل باعث می شود که نسبت به طول قوس انتقاد خاصی نداشته باشیم که کار جوشکار مخصوصاً مبتدی را تسهیل می کند و کیفیت درز در این حالت دیگر با طول قوس ارتباطی ندارد.

هنگامی که امکان چیدمان افقی قطعات وجود ندارد، باید به خاطر داشت که فلز مذاب مانند یک قطره آب در معرض گرانش است.

هنگام کار با سقف و درزهای عمودی، باید به موقع توقف کنید و منتظر بمانید تا قطره مذاب داخل درز کمی خنک شود و بلافاصله در کنار قوس بعدی آتش بزنید و در امتداد درز بالاتر و بالاتر بروید. چنین جوشکاری “تک” نامیده می شود. با استفاده از یک اینورتر جوشکاری، تسلط بر “تک ها” حتی برای یک مبتدی دشوار نیست.

تجربه نشان می دهد که اینورترهای جوشکاری “اشتعال” را تسهیل می کنند، قوس را کنترل می کنند، “چسبندگی” را از بین می برند، نیازی به مهارت های خاصی برای کنترل خود ندارند. همه اینها اینورترها را برای استفاده در زمینه ساخت و ساز حرفه ای و تعمیر خانه سودآور می کند.

نحوه انتخاب اینورتر جوشکاری

بسته به جایی که دستگاه جوش کار می کند، باید یک اینورتر خانگی یا حرفه ای خریداری کنید. تفاوت آنها در مدت زمان کار است.

اینورتر جوشکاری حرفه ای برای یک روز کاری 8 ساعت طراحی شده است، در حالی که یک دستگاه خانگی پس از 20 تا 30 دقیقه کار، 30 تا 60 دقیقه استراحت نیاز دارد، بنابراین موارد خانگی ارزان تر هستند.

دستگاه های جوش اینورتر صنعتی نیز وجود دارند که برای کارکرد طولانی مدت در شرایط سخت طراحی شده اند.

برای یک خانه یک اینورتر جوشکاری با حداکثر جریان جوش 160 A کافی است.اما این با ولتاژ برق حداقل 210 ولت است.با ولتاژ شبکه پایین بهتر است یک اینورتر 200A بخرید.

خرید آسان اینورتر

سایت لایف ابزار برای شما دوستان عزیز، بستری فراهم کرده است تا خرید مطمئن خود را در کوتاه ترین زمان ممکن به ثبت رسانده و تحویل بگیرید.

دیدگاهی در مورد “اینورتر جوشکاری چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من

نماد های اعتماد لایف ابزار

با خیالی آسوده از سایت لایف ابزار خرید کنید
برای مشاهده مجوزهای ما روی نمادهای زیر کلیک کنید

logo-samandehi