دستگاه شیارزن چیست؟

دستگاه شیارزن چیست؟

خیلی از اوقات در خانه یا کارگاه های صنعتی شرایطی ایجاد می شود که نیاز به ایجاد شیار و سوراخ بر روی فلزات می شود. در چنین شرایطی دستگاه های شیارزن به کمک ما می آیند و باعث سهولت در عملیات شیارزنی می شوند.

دستگاه شیارزن چیست؟

ماشین های شکاف برای فلز از انواع ابزارآلات صنعتی هستند که با آن می توانید قطعات فلزی را پردازش کنید. هدف اصلی چنین تجهیزاتی که متعلق به رده بسیار تخصصی است، ایجاد عناصر پروفیل های مختلف است که با استخراج فلز انجام می شود. در کنار ماشین های حرفه ای، ماشین های خانگی از این نوع وجود دارد، اما اصل کار آنها عملا یکسان است.

ویژگی های شیارزن

دستگاه های شیار زنی حرفه ای و خانگی از عناصر ساختاری یکسانی تشکیل شده اند که به چنین تجهیزاتی اجازه می دهد تا به طور مؤثر تمام عملکردهای تعیین شده را انجام دهند. اساس هر ماشین شکافی چارچوبی است که سایر عناصر ساختاری آن بر روی آن وصل شده است: یک رومیزی، یک ابزار شیار با دندانه های تیز، یک مکانیسم چرخشی، یک جعبه تغذیه، یک درایو که می تواند مکانیکی، الکتریکی و هیدرولیکی باشد.

این دستگاه ها که تجهیزات حرفه ای محسوب می شوند مجهز به درایو هیدرولیک هستند. کار بر روی چنین تجهیزات پیشرفته تری به دلیل وجود یک درایو هیدرولیک بسیار ساده تر و راحت تر است. یک دستگاه خانگی برای حفاری فلز طراحی ساده تری دارد، اما در عین حال قادر است با موفقیت بسیاری از عملیات های تکنولوژیکی را کنار بیاورد.

اجزای تشکیل دهنده

تعدادی از اجزای مهم در طراحی ماشین های شیارزن وجود دارد: سیستم خنک کننده، سیستم های مسئول کنترل تجهیزات و اطمینان از عملکرد روان همه اجزای دستگاه.

درایو هیدرولیک دستگاه در داخل قاب آن قرار دارد و برنامه ریزی عملکرد آن با استفاده از یک سیستم خاص به لغزنده ای که حرکات رفت و برگشتی را انجام می دهد این امکان را می دهد تا آنها را مطابق با پارامترهای دقیقاً مشخص شده انجام دهد.

یک دستگاه شکاف برای فلز به شما امکان می دهد لیست کاملی از عملیات تکنولوژیکی را انجام دهید:

تشکیل کلیدها، شیارها و خطوط بر روی سطوح از هر دو نوع صاف و شکل، ایجاد برش ها و شیارها در سوراخ های استوانه ای و مخروطی. چنین ماشینی را می توان برای پردازش سطوح خارجی که ارتفاع آنها از 320 میلی متر تجاوز نمی کند و همچنین سطوح داخلی با عمق بیش از 250 میلی متر استفاده می شود.

حرکت میز کار این تجهیزات را می توان با گیربکس دستی یا مکانیکی و همچنین به صورت مستقیم یا دایره ای انجام داد که امکان پردازش چرخ دنده ها و سایر قطعات فلزی گرد را بر روی چنین ماشینی فراهم می کند.

بر خلاف یک ماشین حرفه ای، یک ماشین ساخت خانگی فقط می تواند قطعات را در دو هواپیما پردازش کند که به طور قابل توجهی عملکرد آن را کاهش می دهد.

عملکرد دستگاه

پردازش قطعات فلزی در دستگاه شکاف طی حرکت رفت و برگشتی انجام می شود که در یک صفحه عمودی توسط یک لغزنده و یک کاتر ثابت در آن انجام می شود. تغذیه کار قطعه کار به دلیل حرکت میزی که روی آن ثابت شده است انجام می شود.

دستگاه شیار زنی می تواند در دو حالت اصلی کار کند: ساده و پیچیده.

در حالت ساده، یک قطعه کار فلزی نقطه خالی پردازش می شود و کاتر با حرکت به فواصل مورد نیاز، مجموعه ای از سوراخ ها را ایجاد می کند که در شکل و اندازه آنها تفاوتی ندارند. حالت پیچیده شامل پردازش سوراخ ها در زاویه و سطوح سخت در دسترس واقع در قسمت داخلی قطعه کار است. چنین عملیاتی فقط بر روی تجهیزات حرفه ای قابل انجام است. دستگاه ساخته شده با دست برای آنها مناسب نیست.

ماشین‌های شیارزن خودکار برای تجهیز صنایع کوچک و کارگاه‌های خصوصی مناسب هستند، جایی که می‌توان از آنها برای پردازش فلزات غیرآهنی و آهنی استفاده کرد. برای تولید در مقیاس بزرگ، تجهیزات حرفه ای از قبل مورد نیاز است که اغلب به کنترل عددی (CNC) مجهز هستند.

انواع مدل شیار زن

محبوب ترین و پرکاربردترین مدل شکاف فلزی “GD” است که با سری های 200 و 500 معرفی می شود. مدرن تر و کاربردی تر، دستگاه شکاف S315TGI است که در بین سازندگان داخلی نیز بسیار محبوب است. چنین ماشینی، بر خلاف مدل های ساده تر و دستگاه هایی که خودتان انجام می دهید، به شما امکان می دهد به طور موثر لیست بزرگی از عملیات تکنولوژیکی را برای فلز انجام دهید.

هنگام انتخاب ماشین های شیار سریال، نمی توانید فقط بر روی فیلم های تبلیغاتی تمرکز کنید، باید تعدادی پارامتر مهم را در نظر بگیرید. یکی از مهمترین ویژگی ها حداکثر ارتفاع قطعه کار قابل پردازش بر روی دستگاه است.

پارامترهای قابل توجه چنین ماشینی برای فلز نیز عبارتند از: قدرت، ابعاد ابزار و امکان تنظیم آن، وجود حرکت طولی و عرضی، زاویه شیب مجاز و پارامترهای سرعت کاتر. هنگام انتخاب چنین دستگاهی، باید به ابعاد و وزن آن نیز توجه کنید که بر پایداری و سهولت نگهداری آن تأثیر می گذارد، تا پیکربندی با دستگاه های اضافی که عملکرد دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

برای ساختن یک شیارزن خانگی با دستان خود، ابتدا به طراحی آن نیاز است. هر چنین تجهیزاتی در واقع یک دستگاه رنده عمودی با درایو دستی است. تمام عناصر ساختاری چنین ماشینی بر روی یک پایه عظیم (350x350x20 میلی متر) قرار می گیرند که همچنین دسکتاپ آن است.

ساختار شیارزن

چنین دستگاه خانگی، یک پایه ثابت ساخته شده است که از یک میله فولادی با قطر 40 میلی متر و ارتفاع 450-500 میلی متر ساخته شده است. یک شیار طولی در تمام ارتفاع قفسه بریده می شود و در یکی از انتهای آن شیاری ایجاد می شود که برای اتصال آن با فلنج لازم است.

چنین فلنجی که یک واشر عظیم با یک سوراخ مرکزی و سه بست در امتداد محیط آن است، برای اطمینان از اتصال قابل اعتماد قفسه به پایه ضروری است. پایه با انتهای ماشینکاری شده خود به فلنج وارد می شود و با اتصال جوشی در آن محکم می شود و خود فلنج با اتصال رزوه ای به پایه دستگاه متصل می شود.

یک نگهدارنده و یک کنسول نصب شده است که بین آن ها فنر فشاری تعبیه شده است. یک دستگاه نسبتاً پیچیده یک کنسول است که طراحی آن از دو استوانه توخالی تشکیل شده است: یک سنبه و یک سیلندر قفسه ای که توسط یک بلوز با جوش (لوله مربع با مقطع 60x60x2.5) به هم متصل می شوند.

در هر یک از سیلندرها یک سوراخ با رزوه M12 ایجاد می شود که برای پیچ ثابتی که کنسول را از چرخش جلوگیری می کند (در سیلندر قفسه ای) و برای نصب پیچ قفل در سیلندر سنبه ضروری است. در دو طرف مقابل سیلندر قفسه، لازم است محورهای اهرم های تغذیه ابزار که از نیم گل میخ یا پیچ های رزوه ای M12 ساخته شده اند، جوش داده شوند.

اهرم ها و میله های چنین دستگاه شکاف خانگی خود از یک نوار فولادی با ابعاد 30×8 میلی متر ساخته شده اند. اهرم‌ها و میله‌ها که توسط محورهای پین به یکدیگر متصل شده‌اند، روی محورهای استوانه سنبه و نگهدارنده قرار می‌گیرند.

نتیجه گیری

باید توجه داشت که با یک دستگاه شیار زنی که خودتان درست میکنید،می توان یک قطعه فلزی را تا عمق 0.2-0.3 میلی متر پردازش کرد.
قطعات فلزی برای پردازش در یک چاک چرخشی سه فک نصب شده بر روی سکوی متحرک بالایی کولیس نصب می شوند. با کمک چنین تکیه گاهی، که قابل اعتماد و دارای کارکرد آسان است، قطعه کار در رابطه با ابزار برش به عمق پردازش تغذیه می شود.

1 نظر در “دستگاه شیارزن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.
فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من

نماد های اعتماد لایف ابزار

با خیالی آسوده از سایت لایف ابزار خرید کنید
برای مشاهده مجوزهای ما روی نمادهای زیر کلیک کنید

logo-samandehi